INFORMACE O PROJEKTU

Popis výstavy

Co je # LABORATOŘ? Je to stálá platforma pro kreativitu. Co taková tajemná definice znamená? Je to stále otevřený prostor, kde si můžete stále hrát, kutit, tvořit a plnit si své sny. Bude tu několik různých stanovišť s aktivitami na určité výtvarné téma. Téma a zaměření stanovišť se bude vždy po několika měsících měnit. A co je kreativita? Kreativita je velice zajímavé slovo. Věci se totiž dají dělat buď „tak jako vždycky“- tedy běžně, a nebo také jinak - kreativně, jiným způsobem, nově ... a nebo se dají objevovat také úplně nové světy, zapojit fantazii, mozkové závity či cit, intuici a přirozenost.

K čemu je to dobré? Sladovna používá podtitul Galerie hrou. Vytváří interaktivní expozice, v nichž je dovoleno si na exponáty sáhnout a vyzkoušet si, jak fungují. Sladovna vypráví příběhy či pořádá workshopy. Děti i dospělí si u nás hrají, ale zároveň se učí. A právě kombinace hry, rozvíjení tvořivosti a objevování nových způsobů je pro # LABORATOŘ klíčová.

Že to zní abstraktně a prázdně? Dobrá, zkusíme to jinak. Většina z nás sní o zajímavém a samozřejmě také dobře ohodnoceném zaměstnání. Současnost je ve znamení moderních technologií a mezi nejznámější patří společnosti jako jsou Google, Apple, Microsoft, Facebook či Tesla. A víte proč? Protože se nespoléhají na zavedené postupy, hrají si, učí se, vymýšlí - jsou kreativní. Přesně tak. Právě takové světové giganty jsou výsledkem kreativity. A neplatí to pouze ve světě počítačů a IT. Také dobří architekti, designeři, grafici nebo fotografové vyčnívají díky své kreativitě.

Srovnávat píseckou Sladovnu s Googlem je troufalé? Možná. Jenže každý ještě před nástupem do onoho vysněného zaměstnání prožije několik krásných let jako bezstarostné dítě, které má určité předpoklady, nějaký talent a schopnosti. Každý může být Mark Zuckerberg, Elon Musk, Bill Gates či Steve Jobs. Jen nesmí nechat svůj talent zakrnět.

Kruh se uzavírá. Už to není tak abstraktní. Neurčité poučky a definice kreativity, interaktivity a školy hrou začínají dávat smysl. # LABORATOŘ je místem, kde si děti vyzkoušejí věci, které nejsou běžné. Mohou být zdánlivě jednoduché, ale přemýšlení nad souvislostmi a vymýšlení proč a jak, zaměstná jejich kreativitu na plný úvazek. A proč by právě děti poznávající svou kreativitu ve Sladovně nemohly své zkušenosti později využít při studiu nebo při vysněné práci. Kreativita je jednou z klíčových složek vzdělávání 21. století a "vyučuje se" ve Sladovně, v #LABORATOŘi.

První téma: BARVY

Prvním tématem laboratorního bádání jsou barvy - jejich kombinace, vnímání, promítání či aplikace. Líbilo se vám Tiskařiště? Ano? Tak barvy v Laboratoři budete milovat.

Prostor dvou sálů nabízí dětem několik různorodých výtvarných aktivit souvisejících s barvami. Dozvědí se o základních barvách a o možnostech jejich kombinace, jak barvy působí na psychiku nebo jak malovat pomocí barevných bublin. Návštěvníci si užijí zábavné malování s bublinkovou fólií na nohou, budou se houpat nad prázdným papírem a tvořit, vyzkoušejí si práci s průsvitem či projekcí. A to není zdaleka vše. Laboratoř se otevírá a čeká na své objevitele.

Informace pro návštěvníky

Termín výstavy

Výstava je otevřena od 14. února do 31. května 2017.

Vstup na výstavu

Kreativní laboratoří vás provede náš lektor.

Otevírací doba

#LABORATOŘ je otevřená denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Od 12 do 13 hodin je v #LABORATOŘi pauza.

KONTAKTNÍ INFORMACE

+420 387 999 997

info@sladovna.cz

více informací na http://www.sladovna.cz

Sladovna Písek o.p.s., Velké náměstí 113, 397 01 Písek

Lektorské programy

Sladovna ke všem svým interaktivním výstavám vytváří speciální vzdělávací lektorované programy pro mateřské a základní školy či jiné dětské skupiny. Pro více informací o těchto programech kontaktujte galerijního pedagoga Tomáše Novotného - E-mail: lektro@sladovna.cz Tel.: +420 733 623 929