Galerie hrou

Co je galerie hrou

Nejpodstatnější částí programu písecké Sladovny tvoří dramaturgická koncepce „Galerie hrou“.

Expozice a programy Galerie hrou jsou určené primárně dětem a „jejich“ dospělým. , Děti se zde potkávají s uměním a umění s dětmi. Práci umělců tu cíleně otevíráme přímé interakci s návštěvníky – tak, aby se tu malí i velcí mohli všeho dotýkat, pobývat ve výtvarných instalacích, hrát si v nich a někdy, pokud se nám to podaří, vstoupit i do příběhů a zažít je. Podobně, jako dnes děti vstupují do počítačových her, ale v Galerii hrou vstoupit do příběhu a hry v reálném světě, společně s ostatními, vždy znovu, tady a teď.

Domníváme se, že právě „hra – tady a teď – společně s opravdovými dětmi a dospělými“ je, v současné době nekonečných možností sdílení ve virtuálním světě, tou základní a nejpřirozenější kvalitou, se kterou se naše děti potřebují potkat. To je tedy to, co se galerie hrou snaží nabízet: tak, aby kdykoliv k nám přijdete, s jakkoliv starými dětmi, mohli jste tu být, hrát si, učit se a ideálně vždy znovu tak, aby ten zážitek byl opět nový.

Každý rok vytváříme zhruba 3 velké interaktivní výstavy spojené buď se světem dětské knihy a nebo s některým z témat, o kterých se domníváme, že jsou v dnešním světě důležité. Vedle toho trvale nabízíme našim nejmenším krásný a inspirativní herní prostor, Pilařiště, 2 expozice zaměřené na dětskou knižní ilustraci a spoustu prostoru pro jednorázové akce, workshopy a nebo prostě jen pro pobývání.

Klíčová slova

Hra

Každé dítě světa se nejpřirozeněji učí hrou. To samé platí i o dospělých, o kulturách. Hra – svou lehkostí a tím, že je to vlastně „jen jako“ (i když víme, že někdy to tak není), radostí, nevázaností, která hru většinou provází, nejfantastičtějším způsobem, jak se učit, rozvíjet, inovovat. Ctíme tento princip a snažíme se vždy být prostorem ke hře.

Kreativita

Lidská schopnost tvořit, její rozvoj a kultivace je jeden z hlavních motorů naší práce. Jak ve smyslu, že bez kreativity bychom nebyli schopni přinášet tak rozmanitý program, ale zejména tak, že rozvoj kreativity a imaginace je jedno z nejpodstatnějších témat, která se pokoušíme u našich návštěvníků rozvíjet.

Děti v centru dění & rodiče vítáni a učení formou hry

Výstavy ve Sladovně patří u nás nejen dětem, ale i jejich rodičům. Dospělí zde mají možnost učit se od dětí, nechat se nakazit jejich energií, jejich svobodným způsobem myšlení. Připravujeme kvalitní lektorské programy a školíme naše lektory tak, abychom opravdu naplňovali odkaz J. A. Komenského „škola hrou“.

Interaktivita

Pojem interakce (lat. interacti): v jednání mezi osobami a společenskými skupinami znamená vzájemné ovlivňování, obousměrnou komunikaci, střídání akcí a reakcí, vzájemné ovlivňování.

Cesta do Mytologie

simple post

1. května 2018 do 2. září 2018 | Návštěvnost:

Děti Lví srdce

simple post

4. října 2017 do 31. ledna 2018 | Návštěvnost:

Já hrdina

simple post

23. 3. 2018 - 19. 4. 2018 | Návštěvnost:

LABORATOŘ: Barvy

simple post

14. února do 31. května 2017 | Návštěvnost:

Minigolf

simple post

12. 5. 2017 - 10. 9. 2017 | Návštěvnost:

Svět podle Šaška

simple post

14. 2. - 26. 3. 2017 | Návštěvnost:

Objevarium: Leonardo

simple post

25. 10. 2016 - 30. 4. 2017 | Návštěvnost:

Tiskařiště

simple post

3. 5. - 16. 10. 2016 | Návštěvnost:

Loutková akademie

simple post

13. 5. 2016 - 5. 2. 2017 | Návštěvnost:

Malá planeta

simple post

17. 11. 2015 – 24. 4. 2016 | Návštěvnost:

Dobrodruzi

simple post

17. 11. 2015 – 24. 4. 2016 | Návštěvnost:

MRAVENIŠTĚ

simple post

10. 9. 2013 – 5. 1. 2014 | Návštěvnost: 13 643
18. 5. 2015 – 1. 11. 2015 | Návštěvnost: 19 095

Výstava MRAVENIŠTĚ poskytla návštěvníkům možnost poznat mravenčí svět tak, jak ho neznají – zevnitř! Sami návštěvníci se mohli stát malými mravenci a v labyrintu prolézaček, chodeb a komůrek zažít různá mravenčí dobrodružství. Návštěvníci se ocitli uprostřed obřího mraveniště. Koncepce výstavy, výtvarné zpracování a samotná produkční realizace je originální prací výtvarníka Vladimíra Větrovského.
Kvůli obrovské odezvě (a i vlastním dětem) se tento projekt v roce 2015 do Sladovny vrátil. Plánujeme vytvořit další verzi Mraveniště ve Sladovně již natrvalo.

pdf.png Prezentace [PDF, 0.83 MB]

S JÍDLEM SI neHRAJEM

simple post

23. 1. 2014 – 27. 4. 2014 | Návštěvnost: 10 900

Výstavu S JÍDLEM SI neHRAJEM! realizovala Sladovna ve spolupráci s Mezinárodním domem umění pro děti – Bibiana v Bratislavě.
Cílem výstavy S Jídlem si nehrajem, bylo seznámit návštěvníky poutavou hravou formou na základě mnoha her a aktivit s cestou jídla z pole až na náš stůl. ”Vědí vaše děti, odkud je mléko? Kde vypadne vejce? Jak roste mrkev? Posadili jsme je na náš kombajn a nechali je, ať se projedou příběhem jídla“.

pdf.png Prezentace [PDF, 0.93 MB]

LES – PŘÍBĚHY PĚTI STROMŮ

simple post

17. 5. 2014 – 26. 10. 2014 | Návštěvnost: 16 846

Autorská výstava galerie Sladovna Písek o.p.s. Les – příběhy pěti stromů chtěla ukázat návštěvníkům křehkou duši lesa a stromů především. Vytvořila pro návštěvníky poutavou cestu do nitra lesa – do stromů propojených větvemi a kořeny v jediné živé tělo. V tichu a polostínu, v křehkých tělech papírových objektů poznávali návštěvníci jejich sílu, hledali kořeny, kmen a korunu, naslouchali dávným příběhům, skrytým v letokruzích paměti. Příběhům pěti stromů, které vás provedou zázrakem jménem LES.

Výstava byla zapůjčena:
Národní zemedělské muzeum, Praha

STROJ ČASU

simple post

17. 11. 2014 – 26. 4. 2015 | Návštěvnost: 19 623

Výstava vznikla jako autorský počin galerie Sladovna Písek o.p.s. na motivy knihy Historie Evropy od ilustrátorky Renáty Fučíkové. Stroj času nabízí jedinečnou možnost cestování evropskou historií. Neklade si za cíl naučit návštěvníky historii ani nesupluje školní dějepis. Chce, aby si lidé vyzkoušeli, co bylo pro danou dobu typické, jak vypadal život člověka a například jak bylo obtížné opatřit si v dané době potravu. Výstava nabízí dostatek herních a interaktivních prvků, aby návštěvníci mohli skrze objevnou hru a zážitek poznávat důležité momenty historie, stejně jako aktivity všedního dne.
Interaktivní expozice Stroj času bude otevřena v písecké Sladovně do 26. dubna 2015. V létě 2015 se pak celá přesouvá k plzeňskému kooproducentovi výstavy, jako jeden z kulturních projektů Plzeň 2015 Hlavní kulturní město Evropy.

Výstava byla zapůjčena:
Národní zemedělské muzeum, Praha

pdf.png Prezentace [PDF, 2.69 MB]

TRNKOVA ZAHRADA 2

simple post

16. 6. 2015 – 18. 10. 2015 | Návštěvnost: 19 050

V galerii hrou ožila jedna z nejoblíbenějších knížek Jiřího Trnky (pravděpodobně nejvýznamnější ilustrátora a animotára knih pro děti II. poloviny 20. Století) – Zahrada. Putování barevnou a tak trochu tajemnou Zahradou, kde najdete všechno z tohoto fantastického příběhu – zlého kocoura, recitující velrybu, slona a trpaslíka – okouzlilo nejprve Plzeň, evropské hlavní město kultury 2015, a pak i Písek.

pdf.png Prezentace [PDF, 0.61 MB]

Stálá expozice: PILAŘIŠTĚ

simple post

od 15.3. 2015

V srdci budovy Sladovny jsme otevřeli pro naše nejmenší návštěvníky (mezi 12 měsíci – 6 lety) herní prostor, který jim nabízí jak bezpečné a inspirativní prostředí pro hru, kterou pro svůj fyzický, motorický, intelektuální a psychologický rozvoj v tomto období potřebují, který ale zároveň isnpiruje krásou a hravostí tvorby Radka Pilaře, významného českého výtvarníka II. poloviny 20. Století a tvůrce řady postaviček, které provázejí české děti jejich dětstvím.

CESTA DO NEZNÁMA

simple post

22. 1. 2013 – 4. 5. 2013 | Návštěvnost: 10 900

Dětem jsme tu představili část dávné historie a literatury formující evropskou kulturní identitu. Ožil tu hrdina Odysseus a děti spolu s ním prošly jeho strastiplnou cestou z trojské války domů – přelstily Kyklopa, propluly mezi Skyllou a Charibdou, bojoval s bohy větru a moře. Scénování příběhu tak, aby si děti mohly krok po kroku prohrát příběhem, otevřelo cestu dalším interaktivním výstavním projektům.

Výstava byla zapůjčena:
Centrum ilustrácie Bibiana/Bratislava
Chvalský zámek, Praha

pdf.png Prezentace [PDF, 2.96 MB]

pdf.png Vizualizace [PDF, 0.96 MB]

PLAY

simple post

17. 5. 2013 – 25. 8. 2013 | Návštěvnost: 10 514

PLAY byl unikátní projekt českého výtvarníka a autora knih pro děti Petra Nikla, který umělecky vycházel z původní myšlenky J. A. Komenského ”Orbis pictus – Svět v obrazech“.
Tato výstava proměnila prostory Sladovny ve třech patrech v hravý prostor určený dětem i dospělým. Bez jejichž aktivity se nástroje samy nerozezněly a nerozpohybovaly. Návštěvníci si tak sami vytvářeli atmosféru, která je vybízela spoluhrát, komunikovat a společně naslouchat.