INFORMACE O PROJEKTU

Základní popis výstavy

Hnízdo ilustrace je nová stálá expozice Sladovny, v níž děti objeví svět dětských obrazových knih a příběhů v nich ukrytých. Děti zde najdou ilustrace významných českých ilustrátorů. Odkrývat je přitom mohou způsobem jim nejbližším - prožitkem a hrou. Jde o živou výstavu, která, tak, jak se počítá v samotné koncepci výstavy, bude časem dál růst a proměňovat se – stejně tak, jako je proměnlivý a rostoucí svět dětské knihy.

„Dětskou knižní ilustrace vnímáme jako most do knih a příběhů v nich”, říká ředitelka Sladovny, Tereza Dobiášová. ,Knihy se v této expozici před dětmi otevřou v podobě velkých prostorových objektů a umožní dětem prozkoumat rukopis vybraných ilustrátorů. Každá kniha nabídne zároveň dětem aktivity inspirované konkrétním příběhem knihy. „Děti tak doslova vstoupí do knihy a stanou se její součástí - jako oživlá ilustrovaná postava při hře, jako čtenář odkrývající příběh knihy při čtení v hnízdě, jako ilustrátor v atelieru, jako autor knihy při vymýšlení toho, jak může příběh pokračovat...,” říka Sandra Goos, holandská kurátorka expozice, která se expozicím zpracovávajícím dětskou knižní ilustraci věnuje dlouhodobě a která vytvořila i koncepci Hnízda ilustrace ve Sladovně.

„Sandra Goos je nám velmi blízká způsobem, jakým uvažuje o dítěti – jako publiku galerie, o tom, co potřebuje pro rozvoj obrazotvornosti, gramotnosti, stejně tak, jako svých individuálních talentů. Myslím, že zejména ti návštěvníci, kteří znali původní expozici ilustrace, budou Hnízdem překvapeni. Hnízdo se totiž opravdu obrací přímo k dětem a vytváří pro ně prostor, který může být překvapující tím, jak je prostý a přirozený, kde se můžete opravdu cítit jako doma,” říká Tereza Dobiášová a pokračuje: „Zároveň je Sandra Goos pro nás zárukou velmi empatického a profesionálního přístupu ke knihám a jejich autorům a čistého, nezatíženého pohledu na ně. V Holandsku zpracovávala expozice pro největší hvězdy dětského knižního nebe. Bylo pro nás velmi inspirující vidět, jak vidí české knihy, a bylo velmi milé navazovat přes ni vztahy Sladovny se současnými českými ilustrátory.”

Jaké ilustrace a ilustrátory zde děti potkají:

  • ilustrace dětských knih, které prověřil čas a několik generací čtenářů - od Josefa Lady, Josefa Čapka, Jiřího Trnky, Josefa Palečka, Daisy Mrázkové a dalších
  • ilustrace současných úspěšných ilustrátorů - Andrey Tachezy, Galiny Miklínové, Pavla Čecha aj.
  • „písmenkové” ilustrace Šmalcovy abecedy
  • ilustrace zlatého fondu českých pohádek - Karla Svolinského
  • ilustrace prostorových leporel Karla Kubašty
  • a mnoho dalších.

Hnízdo ilustrace je otevřená výstava, která hostí ilustrace všech generací a forem.

Stejně jako se rodí noví čtenáři, rodí se i nové obrazové knihy, které v budoucnu třeba najdou cestu i do našeho Hnízda. Přijďte je objevit spolu s dětmi!

Informace pro návštěvníky

Termín výstavy

Výstava je otevřená od 4. října 2017. Jde o stálou expozici.

Vstup na výstavu

Vstup do expozice Hnízdo ilustrace je bez objednání a bez časových bloků. Ve výstavě je přítomen lektor.

Otevírací doba

V době otevíracích hodin Sladovny.

KONTAKTNÍ INFORMACE

+420 387 999 997

info@sladovna.cz

více informací na http://www.sladovna.cz

Sladovna Písek o.p.s., Velké náměstí 113, 397 01 Písek

Lektorské programy

K aktuálním interaktivním výstavám připravuje Sladovna tradičně nabídku programů pro školy. Programy jsou koncipovány hravou formou, využívají metody prožitkového a situačního učení a mají za cíl přiblížit dětem srozumitelnou formou téma výstavy.